Kólia dlhosrstá - chovateľská stanica | Yaless Blue


Chovateľská stanica dlhosrstých kóliíKólia dlhosrstá - chovateľská stanica Yaless Blue

 

Vitajte na stránkach chovateľskej stanice YALESS BLUE !

 

Sme rodinná chovateľská stanica, založená v roku 2009. Želali by sme si prispieť do chovu odchovom štandardných jedincov s veľkým dôrazom na zdravie, povahu a vyvážený exteriér – aby šteniatko od nás robilo novým majiteľom rovnakú radosť, ako nám robí naše milované kólie a stalo sa aj ich plnohodnotným členom rodiny. Snažíme sa, aby kólie od nás neboli len výstavne úspešné, ale vedeli sa uplatniť aj v rôznych športoch.

 

Naša chovateľská stanica sa špecializuje na chov blue-merle a trikolórnych kólií, pretože si myslíme, že úspešnosť v chove týchto farieb je priamo úmerná špecifickým vedomostiam o daných líniach a vyžaduje aj dávku určitej pasie. Veríme, že dlhoročné skúsenosti a študium sa nám zúročia v podobe pekných a zdravých odchovov.

 

Láska ku kóliam sprevádza môj život už od útleho detstva, no výraznejší zlom nastal koncom 90-tých rokov, kedy som začala sledovať dianie v chove kólií a navštevovať výstavy. V roku 2001 som vytvorila informačné stránky o plemene. Bol to prvý infoportál o kóliách na Slovensku. Od roku 2009 pôsobím ako tajomník a webmaster slovenského klubu chovateľov kólií a šeltií a aktívne sa podieľam na organizácií výstav, akcií a publikáciach o našom plemene. Kólie sú moja celoživotná vášeň, zasvätila som im svoj život a nemyslím, že sa to niekedy zmení :)

 

Kólia dlhosrstá - chovateľská stanica YALESS BLUE

S mojimi milovanými kóliami - zľava: Grace, Dexter, Jaylin, Ginka a Emka (jeseň 2020)

 

O našich kóliách: 

 

• V júni roku 2007 sme importovali krásnu blue – merle sučku dlhosrstej kólieRineweld Zaria The Princess - Jaška z maďarskej chovateľskej stanice "Rineweld". Po dlhých rokoch to bol prvý blue-merle import na Slovensko. Jej matkou bola nádherná sučka: Rineweld Awantgarde at Sheewena, ktorá mala za sebou veľmi úspešnú výstavnú a chovnú kariéru.  Bola dcérou najúspešnejšieho francúzskeho blue-merle krycieho psa svojej doby  – ICh Narwick Silver Blue De Cathyja. Jaška bola výnimočná osobnosť. Bola to úžasná psia spoločníčka - taká závisláčka, ktorú ste mali vždy v pätách. Ľudí očaroval jej exteriér, no pre náš bola najdôležitejšia jej povaha, oddanosť a láska, ktorou nás neustále zahŕňala. Bola aktívna a sebavedomá - jej svet tvorila len jej ľudská rodina. Bola veľmi poslušná a ochotná učiť sa stále nové veci a tak sme sa venovali výcviku obedience a dogdancingu.  Jej neskonalou vášňou bola turistika. Ako prvá kólia na Slovensku sa aktívne venovala súťažnému dogtrekkingu a takisto bola prvou dlhosrstou kóliou, ktorá zložila skúšky pastierskych vlôh a rekreačne sa paseniu aj venovala. Vďaka svojej záľube v športoch sa v roku 2010 Jaška stala TOP PRACOVNOU KÓLIOU nášho klubu. Jaška výstavy neobľubovala, no napriek tomu dosiahla slušnú zbierku titulov a šampionátov. Bola slovenským a klubovým šampiónom i čakateľom na maďarský šampionát. V roku 2008 sa na základe výstavných výsledkov stala 4. NAJÚSPEŠNEJŠIA KÓLIA nášho klubu. Bohužiaľ, 11.septembra 2011 nás Jaška opustila vo veku len 4.5 roka, kvôli genetickej chorobe obličiek. Nikdy nám ju už nikto nenahradí. Navždy ostane v našich srdciach ako naša prvá a najúžasnejšia kólia.

 

• V januári 2012 sme uskutočnili náš druhý import - zo slávnej francúzskej chovateľskej stanice „Du Clos de Seawind“ sme si priniesli našu novú nádej, svojhlavú blue-merle sučku Grace Kelly Blues du Clos de Seawind - Grace. Vo svojom rodokmeni vedie najkvalitnejšie francúzske trikolórne a blue-merle línie súčasnosti „Chemin des Randonnées“, „Clos de Seawind“ a „Clos de Montamer“. Grace je živé striebro a robí nám veľkú radosť. Je veľmi aktívna, a nevídane temperamentná. Miluje behanie, aportovanie a venujeme sa spolu aktívne turistike a dogtrekkingu. Veľmi sa jej darí na výstavách i v športe. Ako 11-mesačná zložila svoju prvú skúšku - vlôh pastierskeho psa a stala sa i top športovou kóliou na Slovensku mnoho rokov po sebe - a v ďalších rokov prenechala tieto prvenstvá svojim dvom deťom. Sme veľmi šťastní aj z jej výborných zdravotných výsledkov. Grace má všetko, čo sme si mohli u kólie želať - jej krásny exteriér, povaha a zdravie sú typickou črtou i našich odchovov. Je to tá najlepšia zakladateľka našej chovateľskej stanice, akú sme si mohli želať. Teraz je naša Grace už veteránka, ale všetko čo som o jej temperamente hore písala, stále platí. Prosto živé striebro :) 

 

• V roku 2014 sa začala písať história nášho vlastného chovu. Unikátnym spojením najkvalitnejšej európskej krvi sme položili základný stavebný kameň našej vlastnej línie. Náš dlhoročný sen sa stal skutočnosťou a narodila sa nám nádherná blue-merle sučka All I Want is You. Naša Jaylin je vlajkovou loďou našej chovateľskej stanice a dovolím si tvdiť, že zdedila to najlepšie po jej rodičoch. Je to absolutne vyrovnaná sučka a má tú najnežnejšiu povahu na svete :) Neviem si predstaviť kóliu s ideálnejšou povahou. Jay je úspešná vo výstavných kruhoch a exceluje i vo výcviku - je to naša "hlavička" - vďaka svojej sústredenosti a presnosti sa jej veľmi darí v obedience a dogdancingu. Veľmi ju baví aj bikejoring. V 14 mesiacoch zložila svoju prvú skúšku - vlôh pastierskeho psa. V 2 vrhoch nám dala dokopy 11 šteniatok, ktoré sú veľmi krásne a úspešné. Bohužiaľ tie najkrajšie veci sú vždy tak krehké - a naša nádherná, zdravá, aktívna Jaylin nás predčasne opustila vo veku 6,5 roka na nebezpečné infekčné ochorenie prenášané kliešťami.

 

Našou treťou kóliou je veselý trikolórny psík Amadeus Mozart alias Dexter. Od narodenia bol výnimočný - narodil sa ako prvý, so šibalsky vyplazeným jazýčkom. Už vtedy zrejme vedel, že si našu rodinu kompletné obmotá okolo prsta. Je to temperamentný a impulzívny psík - a veľmi kamarátsky. Dex je taký môj verný tieň, nepohne sa odo mňa ani na krok a je extrémne poslušný :) Exteriérovo v ňom vidím svoj ideál psa - samca. Rovnako ako jeho mamička, je veľký talent na dogtrekking, canicross a veľmi šikovný je aj v obedience a dogdancingu. Aktívne sa venujeme tréningu agility a na parkúre je hviezda ! V 14 mesiacoch zložil svoju prvú skúšku - vlôh pastierskeho psa a viackrát získal prvenstvo ako TOP športová kólia na Slovensku.

  

• Štvrtým členom našej svorky sa stala elegantná sučka Ginka, oficiálne Billie Jean. Gigi je trikolórna sučka po našej Jaylinke, z môjho druhého vrhu. Je to už druhá generácia Yaless Blue kólií a pokračuje v našej líniíí, ktorá snúbi krásu, zdravie a dobré povahy s vlohami na prácu a športy. Ginka je pes jedného pána, jej svet sa točí len okolo mňa a stretla sa v nej prirodzená poslušnosť, oddanosť, rešpekt, s veľkou dávkou temperamentu a chuťou do práce. V 20.mesiacoch zložila skúšku NHATtest prirodzených vlôh ovčiarského psa. Je to razantná húževnatá sučka s citlivou dušou vnútri. Veľmi ju baví agility a v podstate aj všetko ostatné, čo vymyslím. Užíva a teší sa z každej aktivity. Miluje výstavy a čím je staršia, tým viac žiari v kruhu.

 

Pokračovateľkou našej krvnej línie je naša nová nádej, blue merle sučka Cmukynka, ktorá žije so svojim páničkom naďaleko Lučenca. Cmukynka je veľmi aktívna a temperamentná sučka, s absolutne veselou, bezstarostnou povahou. Raz je tu a potom zasa tam...vidím v nej jej mamku Grace zamladi :) Cmuky je elegantná sučka atletickej kostry, výbornej dĺžky a výšky, super proporcií...s dokonalou farbou a veľmi elegantnou hlavou. Je dcérou slávneho ICh Ladnar Kissmaster - anglického psa žijúceho vo Fínsku. Jej nevídaný temperament, skvelé zdravie a špičkový rodokmeň by sme radi posunuli ďalej, a preto Cmukynka bude mať vrh pod hlavičkou našej chovateľskej stanice.

 

Piatym členom našej svorky sa stala Emoji, po domácky Emka. Sučka z môjho vysnívaného krytia - v krajine pôvodu - Anglicku, v svetoznámej chovateľskej stanici Beldones. Emka od malička zažiarila neskutočnou povahou, akú by som priala každej kólií. Aktívna, pracovitá, vnímavá, neskutočne odvážna a stabilná. Povahou mi pripomína svoju prababku Grace ! Práve to rozhodlo, že sa pripojí k našej svorke. Je to elegantná sučka silnej kostry, v ktorej sa anglický pôvod nezaprie. Budúcnosť je ešte len pred ňou, no ja verím, že moja špeciálna Emka bude ďalšou pokračovateľkou našej línie.

 

Naše kólie sú pre nás členovia rodiny, žijú s nami v tesnom kontakte, dnu v dome. Cez deň majú k dispozícií veľký dvor a každý deň sa poriadne vybehajú na dlhých prechádzkach po našich krásnych kopcoch a lúkach. Chov je pre nás iba hobby a preto každý vrh dlhodobo plánujeme. Viac o našich plánoch a vízií chovu nájdete v sekcií šteniatka.

 

 

 

Mgr. Jana Brossmannová
Košice, Slovensko
janka@yalessblue.com


Yaless Blue Facebook

Yaless Blue Instagram

 

***

 

 

Design a výroba webu: Jana Brossmannová. Všetky práva vyhradené. Kopírovanie obsahu stránky bez dovolenia autora je zakázané !
Postavené na systéme CMS AMIS & Nette.