Šteniatko z Yaless Blue | Yaless Blue


Šteniatko z Yaless Blue 

Príchod šteniatok do našej rodiny je vždy dlho-plánovaná udalosť. Psíkovia sú pre nás členovia rodiny, obývajú s nami náš dom, zdieľajú s nami náš gauč, posteľ, auto...a každú voľnú chvíľku nášho života. Chov je pre nás len bonus k týmto radostiam. Vrh šteniatok je pre nás obrovská udalosť a preto sa na ňu dobre pripravujeme. Aj to je dôvod, prečo sa na šteniatka z Yaless Blue často čaká dlhšie, ako z iných chovateľských staníc. Ale verného čakateľa za dôveru odmeníme úžasným a vymazleným členom rodiny. A ako to u nás chodí, keď sa u nás raz za čas "zošteniatkuje?"

 

Výber krycieho psíka

 Mama a syn. Dokonalý súlad, ktorý vznikol správnym výberom krycieho psa.

Pre nás je výber budúceho manžela pre našu sučku polovicou úspechu. Vždy vyberáme podľa kvality rodokmeňa, ktorý pasuje na našu sučku a spĺňa kritéria v chove, ktoré považujeme za exteriérový ideál. Snažíme sa vždy zhodnotiť prednosti aj nedostatky psíka a sučky a urobiť kombináciu tak, aby to bolo vyvážené k (teoretickej) dokonalosti. Tým pádom sa zvyšuje predpoklad, že to vyjde aj prakticky :) Ak nás psík zaujme rodokmeňom a exteriérom, podmienka, v ktorej NEROBÍME kompromisy je povaha a zdravie. Budúcnosť plemena spočíva v dôkladnom výbere a snahe o čo najlepší výsledok. Je našou morálnou povinnosťou spájať len psíky, ktoré sú zdravé a vyrovnané. Naše dievčatá si zaslúžia toho najlepšieho ženícha. Sme šľachtitelia, nie len chovatelia ! 

 

Narodenie šteniatok

Mamička dozerá na svoje šteniatka.

Narodenie malých drobčekov doslova zmení chod našej domácnosti ! Šteniatka sa u nás odchovávajú v obývačke a tak si môžu šteniatka privykať na všetky bežné ruchy (domáce spotrebiče, upratovanie, ruch televízie, návštevy...) a zabezpečí sa tak najvyššia možná miera socializácie, aká je pre ich vek možná a vhodná. Pri šteniatkach aj spíme a nenechávame ich prakticky nikdy samé. Šteniatka okrem mamičkinej lásky a starostlivosti potrebujú v tomto citlivom období neustály kontakt s ľuďmi, pretože sa tu formujú dôležité väzby. Kólia je rodinný a spoločenský psík, veľmi oddaný svojej rodine a práca chovateľa v tomto období je nenahraditeľná !!!

 

Socializácia šteniatok

Futbalisti :)

Keď sú šteniatka dostatočne vyspelé, otvárame im ďalšie dvierka poznania – vonkajšie prostredie. Vo vonkajšom výbehu sa pár hodín denne (podľa ročného obdobia) môžu dostatočne vyšantiť a spoznávať rôzne zákutia, predmety, povrchy. Zvykajú si aj na nosenie obojku a vonkajšie ruchy. Šteniatka vyrastajú na dedine, kde je čistý vzduch a veľa rôznorodých zvukov. Na veterinárne kontroly a vyšetrenia cestujú autom a tak sa im už v skorom veku vytvárajú návyky na bezproblémové cestovanie. Vo vhodnom veku začínajú šteniatka príjmať aj cudzie návštevy a socializujú sa na iných ľudí, detičky či iné zvieratká. Šteniatka tesne pred odberom spoznajú aj prostredie bytu, výťahu a sídliska, aby neboli z ničoho prekvapené. Naše šteniatka sú po odstave od mamičkinho mliečka kŕmené špičkovou stravou, aby sme im v tomto rannom veku zabezpečili čo najkvalitnejší príjem živín pre správny vývoj. Sú zvyknuté na granulky, ale ochutnajú aj BARF a varenú stravu, aby sme ich trávenie pripravili na rôznorodú stravu. Šteniatka od nás vo veku 8-9 týždňov odchádzajú s rannou socializáciou – a sú ako nepopísaná kniha – je na majiteľovi, ako bude pokračovať a svojho psíka si vychová. Kólie sú neskutočne prispôsobivé psíky a dokážu byť všestrannými spoločníkmi, ak ich majiteľ s láskou a citom formuje ďalej.

 

Šteniatka a výbavička

Šteniatka odchádzajú od nás perfektne nabalené :)

Šteniatko od nás odchádza začipované, s medzinárodným veterinárnym preukazom (petpass), preukazom o pôvode (PP), kúpnou zmluvou, zavakcínované, odčervené (podľa schémy prislúchajúcej ich veku) a s vyšetreniami, ktoré sú pre nás absolútnym základom: vyšetrenie očí u očného ESVO špecialistu (sú traja na SR) a kompletná klinická prehliadka šteniatka. Zvykneme robiť aj ultrasonografické vyšetrenie obličiek (JRD), genetické testy na MDR1 (citlivosť kólií na liečivá), prípadne DM (degeneratívna myelopatia). Všetky vyšetrenia sú na naše náklady, nie je za to žiaden príplatok k cene. Pre nás tieto veci nie sú nadštandard, ale základ. Šteniatko je zvyknuté na nosenie obojku, ovláda základy hygieny, je naučené papať granulky, ktoré od nás majiteľ na začiatok dostane (spolu s odporúčaním na ďalšie kŕmenie). Obojok, vodítko a hračka je samozrejmosťou. Majiteľom našich šteniatok ukážeme, ako sa správne starať o srsť ich miláčika, poradíme o výžive, výcviku...prípadne naučíme, ako šteniatko pripraviť na výstavy. Majiteľov zásobujeme fotkami a informáciami počas celého rastu ich šteniatka. Majitelia sa na nás stále môžu obrátiť s každou maličkosťou po celý život ich šteniatka. V prípade akýchkoľvek rodinných či zdravotných komplikácií, ktoré by Vám neumožňovali sa ďalej starať o psíka od nás, si vyhradzujeme predkupné právo.

 

Čo očakávame od majiteľov my?

Artemis Aurora, šteniatko z 1.vrhu v novej rodinke.

Záväzné rezervácie na šteniatka robíme až po narodení. Chceme, aby naše šteniatka vyrastali v kruhu rodiny a aby im bola venovaná dostatočná pozornosť. Preto majiteľov starostlivo vyberáme. Očakávame kontakt s majiteľmi po celý život ich psíka. Nepredávame psíkov do veľkých chovov, uprednostňujeme rodiny prípadne menšie chovateľské stanice, kde psíky žijú s ľuďmi a nie vonku vo výbehoch a kotercoch. Potešíme sa majiteľom, ktorí majú záujem o výstavy či chovUprednostňujeme ľudí, ktorý sa psíkom budú aktívne venovať – myslíme tým spoločné rodinne aktivity, základná výchova, prechádzky. Kólia, tak isto ako vlastne každý psík, potrebuje veľa podnetov, dostatok aktivity a pozornosti. Dosiahne sa tým jej vyrovnanosť, odolnosť a absolútna bezproblémovosť do každej situácie.  Je to nenáročný psík, ktorý sa Vám za Váš čas odmení neskutočnou láskou a vernosťou. Energiu, ktorú vkladáme do našich šteniatok počnúc výberom krycieho psa, starostlivosťou o kotnú sučku a odchovom šteniatok venujeme rovnako aj tomu, aby sme im vybrali tých najlepších majiteľov. Ak si myslíte, že ste to práve Vy – neváhajte nás kontaktovať! ;)