Kólie dlhosrsté - Nórsko 2013 | Yaless Blue


Nórsko 2013 fotogaléria dlhosrstých kólií

S kóliou Grace sme tento rok absolvovali dovolenku v ďalekom Nórsku - krajine jazier, hôr a vždyzelených lúk. Krajina ideálna pre milovníkov chladu a turistiky. Nórsko prináša aj v lete veľmi príjemné teploty, tesne vystupujúce len kúsok nad 20 C. Zmeny počasia sú tu však veľmi náhle, v sekunde sa zo slnka stane dážď a ten môže prestať ako o 5 minút, tak i o dva dni :) V Nórsku je však takéto divoké takmer všetko - nedotknutá príroda, úzke cesty pomedzi masy skál a jazier, krásne pasienky plné ovcí a do skál zarezané morské fjordy. Osamotené skalné balvany náhodne porozhadzované po prírode (pozostatok ľadovcovej činnosti) či množstvá mostov a cestných tunelov vyvŕtaných do žulových skál... prosto - niet tu oblasti, kde by človek nezažil pastvu pre oči. Príjemná klíma nás sprevádzala celý náš pobyt. Absolvovali sme veľa prechádzok v krásnej prírode, ale i pár náročnejších viachodinových túr na známe turistické lákadlá Nórska. Naša temperamentná kólia Grace si prázdniny s paničkou užila naplno :) Bola skvelým parťákom v každom okamihu! Pozrite si fotky z našich prechádzok v okolí kempov a krásne dokumentačné fotky z túr nórskou prírodou. Foto: P. Suvák.

 



♥ KJERAG:

Nórske pohorie, nachádzajúce sa pri fjorde Lysefjord - pozornosť turistov priťahuje najmä jeho severný bod (984 m) pretože sa tam nachádza “Kjeragbolten” - balvan o rozmere a 5 m³, ktorý je zakliesnený medzi dvoma skalami a pod ním je vyše kilometrová priepasť až po fjord. Túra na toto miesto trvá niečo medzi 2.5 - 3 hodinami a je pestrá, pretože sa prekonávajú viacere skalné masívy a doliny medzi nimi.

 

♥ PREIKESTOLEN:

Preikestolen znamená v preklade Kazateľnica a je to jeden z najnavštevovanejších nórskych unikátov. Po turistickom výstupe sa dostanete na skalu (plošinu) o rozmeroch 25 x 25 m. týčiacu sa vo výške 604 m., ktorá kolmo spadá do jedného z najkrajších nórskych fjordov - Lysefjord. Túra tam a späť trvá približne 3 - 4 hodiny a je veľmi populárna pre masy ľudí.

 

♥ TROLLTUNGA:

Skalný zráz, ktorý sa kvôli jeho tvaru nazýva "Trolov jazyk", vybieha vo výške 700 metrov nad fjordom v pohorí Skjeggedal pri meste Odda. Výhľad z neho je fascinujúci a patrí k jednému z najúchvatnejších miest v Nórsku. Cesta k Trolltunge je dlhá asi 11 kilometrov. Výstup je veľmi náročný, prvotné prevýšenie je strmé, no zvyšok túry vedie celkom príjemným prevýšením po náhornej plošine Hardnagervida - najväčšej v Európe. Celkový čas výstupu s návratom je zhruba 10 hodín. Prevýšenie je asi 900 m. Toto miesto pripomína severskú tundru, je to veľmi chladné miesto a sneh sa tu roztápa až začiatkom júna. Začiatok túry veľmi strmý a vedie buď po schodisku pozemnej lanovky, alebo popod ňu. Lanovku tu vybudovali majitelia súkromných chát a bohužiaľ je verejnosti neprístupná.

 

♥ FOLGEFONNA:

Je tretí najväčší ľadovec v Nórsku. My sme navštívili jeho výbežok "Buearbreen". Túra nie je dlhá - trvá zhruba 1,5 - 2 hodiny, ale terén je dosť náročný, treba prekonávať skaly, čaká na vás veľa lán, reťazí, mostov a preskakovania horských potôčikov. Túra končí tesne pod ľadovcom. Výstup na samotný ľadovec je možný len po zaplatení certifikovaného sprievodcu a s potrebným horským vybavením.