Kólie dlhosrsté - novinky 06.11.2018 | Yaless Blue


Novinky dlhosrstých kólií - 06.11.2018

Leto a začiatok jesene pre nás znamenali veľa aktivít a málo času za počítačom :) Takže sme troška zanedbali aktualizáciu, ale tí čo nás sledujete na našom Facebooku, vám neušlo nič :) Tak, poďme zhrnúť yalessácke leto a vlastne aj jeseň 2018:

 

Výstavné novinky: Moja Ginka sa 8.7.2018 zúčastnila na medzinárodnej výstave vo Veľkej Ide, kde v strednej triede získala Výbornú 2 a titul r.CAC. Posudzovala Anna Kochan (PL). Napriek tomu, že sa predviedla v úplne letnej kondícií (a to nepreháňam) tak dostala prekrásny posudok a splnila tak podmienky, aby sa mohla stať chovnou sučkou !!! A to dokonca v najvyššej 1.triede chovnostiGinka je mladá, pracovitá, šikovná sučka s veľkým potenciálom, veľmi vnímavá a poslušná, miluje prácu a pohyb a má výborné zdravotné výsledky. Som na ňu veľmi pyšná a verím, že v budúcnosti všetky tie skvelé "yaless blue gény" prenesie aj ďalej, na ďalšie generácie kólií z Yaless Blue.

 

Ďalšia výstava, ktorej sme sa zúčastnili bola Špeciálna výstava kólií a šeltií v Malom Lapaši, 15.09.2018. Táto veľká klubová výstava s vysokým počtom kólií (cca 60) je pre nás jedna z udalostí roka. Posudovali špecialisti na plemeno z Francúzska, pán Didier Dupont & Michel Mocqué. Yaless Blue kólie obstáli fantasticky. Všetky sa umiestnili na hodnotených miestach (1-4.miesto !!!) Veľmi si výsledky vážime a tešíme sa, že v tak silnej konkurencií u ľudí čo chovajú celý život majú naše kólie stále veľký úspech ! Od nás sa zúčastnili všetky tri moje dievčatá: Ginka v triede strednej v silnej konkurenci Výborná 4, Jaylinka v triede otvorenej Výborná 3...no a naša kráľovná Grace, v skvelej kondícií (rozumej - milión srsti) to rozbalila v triede šampiónov: Výborná 1, CAC, Víťaz špeciálnej výstavy 2018 (teda najlepšia dospelá sučka výstavy). Z chalanov nás reprezentovali naši odchovanci:  Belmondo - Výborný 3 a Bvlgari "Bebe" - Výborný 2, r.CAC v silnej triede strednej...a debutant Bebe Keksík "Kekso" na svojej prvej výstave medzi dospelákmi v triede otvorenej ako Výborný 3 ! Naše kólie získali ešte aj ďalšie ocenenia, ako nominácie za najkrajší pohyb, hlavu atď... Som na nich a na majiteľov, ktorí mi dovolili prezentovať moje odchovy, veľmi pyšná ! Vytvorila som galériu z tejto výstavy.

  

Naši odchovanci a ich ďalšie úspechy: Okrem našej klubovky sa Belmondík zúčastnil českej klubovej výstavy v Humpolci (3.6.2018). Posudzovala Cheryl Lockett (GB) a náš Belmondo bol vo svojej triede prvý, s krásnym posudkom a veľmi dobrým hodnotením. Dňa 5. Augusta sa Belmondíkovi podarilo zložiť ťažkú a novú skúšku NHAT - test přirozených vloh ovčáckého psa !!! Ktorá pozostáva nielen z vlôh, ale aj socializačnej a výcvikovej časti a nie je to žiadna malina. Belmi si TOP !!! Belmondo 16.9.2018 splnil na českej bonitácií podmienky chovnosti a stal sa oficiálne krycím psom !!! Belmondo je nádherný, majestátny pes s neskutočnou chuťou do práce a výcviku... s výbornou povahou a dobrým zdravím. Nevesty sú vítané :) Belmondík žije v Českej republike.

 

 

Bvlgari "Bebe" sa zúčastnil medzinárodnej výstavy vo Veľkej Ide (8.7.2018), kde som ho predvádzala ja a vybehali sme tiež prvé miesto v strednej triede s veľmi dobrým hodnotením. Posudzovala Anna Kochan (PL). Bebko týmto splnil podmienky, aby sa mohol stať chovným psom !!! Po klubovej výstave bol preklasifikovaný do výberovej 1.triedy chovnosti !!! Náš Bebko je úžasný, milý dobrosrdečný psík a vo voľnom čase sa okrem turistiky a gaučingu s páničkami (je to ten najväčší maznoš na svete) venuje aj paseniu ovečiek na priľahlých lúkach. Na svoje prípadné nevesty čaká v Košiciach :)

 

A do tretice naša Anima Elle "Miška", ktorá si na českej medzinárodnej výstave Litoměřice (19.5.2018) vybehala v otvorenej triede Výbornú 2 a posudzoval to František Šimek (CZ). Ďalší úspech si pripísala na Krajskej výstave Louny - získala Výborná 1, Víťaz triedy, Krajský víťaz ! Posudzoval B. Milenkovic. Miška "to proste umí" !!!

 

Naša Baywatch Babe "Nelinka" sa zúčastnila dogtrekkingu Za pokladem Voka IV. z Holštejna, trasa na 88 km (24-27.5.2018) a Pes v tahu - okolo komína, trasa 89 km (27 - 30.9.2018) a sezónu zakončili turistickým pochodom - Do Holyně bez holínek. KČT z Berouna do Holyně, trasa 35,5 km (27.10.2018). Sme na ňu a jej paničku extra pyšní !!!! Cez prázdniny si užívali kopec turistiky doma aj v Rakúskych Alpách. Jitka s Nelinkou skončili v celkovom poradí v seriáli Majstrovstiev Českej republiky v doktrekkingu 2018 na prekrásnom 12.mieste (z viac než 40 žien) !!!

 

Bvlgari "Bebe" & Bebe Keksík "Kekso" absolvovali opakované vyšetrenie očného pozadia u ESVO očného špecialistu (MVDr. Pavol Zubrický) s tým najlepším výsledkom - prostý očných vádBebe Keksík "Kekso" absolvoval aj vyšetrenie kĺbov s výsledkom DBK A/A - zdravý... 

 

Cez leto sa mi podarilo stretnúť s mojou blue-merle odchovankyňou  Be The One and Only "Bianca", ktorá až z Gdanska docestovala na stretnutie do Vysokých Tatier a prežili sme spolu krásny deň. Bianca je nádherná sučka s veľmi nežnou povahou, ale zároveň s dušou čertíka - má neskutočne veľa energie, miluje dlhé prechádzky a aport. S paničkou sa začínajú venovať aj dogtrekkingu ! Držíme Vám palce, Kasia & Bianca ! Fotografie zo stretnutia vo vysokých Tatrách som pridala sem. V auguste som cestovala do poľských horských lazov pozrieť ďalšiu moju odchovankyňu Babydoll "Wronia". So svojou fantastickou rodinou žije spokojný život. Fotogaléria zo stretnutia takisto tu. Verím, že obé tieto prekrásne sučky budeme môcť budúci rok prezentovať na výstavách.

 

 

 

Gratulujeme našim odchovancom k úspechom a ďakujeme za krásnu reprezentáciu. Do galérie A-vrhu (Anima Elle & All Inclusive) a B-vrhu sme popridávali nejaké letné fotky od majiteľov, ktoré nám všetci poctivo zasielajú. Ďakujeme !!!

 

Športové novinky: Moji šikovní trikolórikovia Dexter a Ginka sa poctivo na každotýždenných tréningoch zdokolaľujú v agility. Že Dexter sa pre tento šport narodil, viem už dávno, ale milo ma prekvapila aj Ginuška, s ktorou som to skúsila len tak, pre budovanie dôvery, sebavedomia, presnosti a spolupráce...no a ono jej to ide rovnako skvele ako strýkovi Dexterovi. Je rýchla, ochotná pracovať, a dáva do toho všetko zo seba. Úspechy na seba isto nenechajú ani u nej dlho čakať. Okrem klubových pretekov, ktoré sa konali začiatkom júla, sme absolvovali neof. pretek Perínske agility hry IIGinka pretekala v šteniatkovskej kategórií - v 2 behoch, (tuneliádach) podala skvelé výkony. Dexík behal v kategórií LARGE (tuneliáda a jumping) a najmä v jumpingu podal fantastický výkon, kde skončil prvý. Celkovo v súčte behov z 13.psov skončil na 2.mieste ! Som pyšnejšia než páv :) V jeseni sme absolvovali ešte klubový TINKY pretek na ukončenie sezóny, kde Ginka vybehala 2.miesto v behu začiatočníkov na open jumpingu a Dexter 3.miesto v pokročilých large. Neuveriteľné, čo pretek, to bedňa, aj napriek tomu, že im to občas poriadne pokazím :) Vytvorila som aj špeciálnu galériu "Agility" kde sú fotky z našich tréningov či pretekov.

 

 

25.augusta som vzala celú svorku na Gelnický dogtrekking, na trase MID - 30 km sme získali 2.miesto !!! Bol to horúci deň, 4 psy na vodítkach, neustále sa motajúce o seba :D ...no, nebolo to jednoduché, ale zvládli sme to :)

 

Najväčšia športová novinka pre mňa je ale to, že sa našej Ginke podarilo (ako zatiaľ každej mojej kólií) zložiť skúšky vlôh ovčiarského psa ! A to nielen také obyčajné, ale dokonca medzinárodne platnú novú skúšku FCI - NHAT  (Test prirozených vl§h ovčiarského psa). Skúšku sme skladali pod hlavičkou maďarského klubu kólií, posudzovala pani Magyarné Horog Annamária a skladala sa z dvoch častí - povahového testu a samotnej práce s ovcami. Musím podotknúť, že Ginka šla na túto skúšku úplne nepripravená - netušili sme čo presne nás čaká a bol to jej úplne prvý osobný kontakt s ovcami. Čiže táto skúška je výsledkom jej prirodzenej práce a inštinktov, a nie tréningu. Som na ňu extrémne pyšná. Je to 3 generácia pracujúcich kólií v mojej chovateľskej stanici.

 

Fotografie: Kedže leto a jeseň je čas výletov, sme v podstate každý voľný deň vonku. Každý deň poctivo dokumentujeme - výber toho najlepšieho pridávam do galérie "Výlety mix 2018" a vytvorila som aj galériu "Magické lomy" kde dokumentujem naše výlety do zaplavených lomov. Galériu "Agility" a "Yaless Blue stretnutia" som už spomínala, no tak ostáva spomenúť len to, že som pridala nejaké fotky aj do galérie každej mojej kóliuše - Dexík, Ginka, Grace a Jaylin... Takisto jeden krásny album z našej návštevy Západných Tatier - konkrétne štítu Bystrá....a nemôžem zabudnúť na album "Poloniny",  z našej augustovej mini-dovolenky. A takisto opäť spomínam galériu Klubové výstavy 2018, kde sú fotky nielen z septembrovej špeciálky, ale aj apríílovej klubovky. Nech to máme za tento rok všetko v kope.

 

Výročia: Dňa 11.7., magický dátum nášho prvého vrhu, oslávili naši Áčkari svoje 4. rôčky. Letí to tak rýchlo, ešte nedávno sa mi zmestili do dlane a teraz sú to veľké a šikovné psíčatá. Moja vysnená a najdokonalejšia All I Want is You "Jaylin", ten najvernejší princ Amadeus Mozart "Dexter"...a u svojich rodín - nežná canisterapeutka Anime Elle "Miška", plyšový macko All Inclusive "Alex", a Artemis Aurora "Aury" v našich srdiečkach. Všetko najlepšie, Yalessáci ! Začiatkom septembra - 11.9. máme už po siedmy krát tichú spomienku na našu prvú sučku kólie, Jašku, ktorá nás ten deň vo veku 4,5 roka opustila. Jaška, stále si v našich srdiečkach...a navždy budeš ! Dňa 5.10 - oslávila narodeninky moja najúžasnejšia Grace ! zakladateľka nášho chovu, obrovská psia osobnosť a moja verná kópia s voľnomyšlienkárskou dušou :) Grace, si prosto NAJ !