Kólia dlhosrstá - starostlivosť o srsť | Yaless Blue


Starostlivosť o srsť kólie dlhosrstej



 Kólia dlhosrstá - Kólie a starostlivosť o srsť

Kólia dlhosrstá, inak nazývaná aj Škótsky ovčiak dlhosrstý je impozantné dlhosrsté plemeno, ktoré obdivuje takmer každý psičkar či nepsičkar. Slávnu zlatú Lassie s krásnym širokým golierom a nezabudnuteľnou bielou lysinkou pozná hádam každý. Jedným z mýtov o kóliách je aj to, že starostlivosť o srsť je veľmi náročná a stáva sa každodennou povinnosťou. Avšak, každý majiteľ kólie vám tento mýtus vyvráti a možno sa i zapotí pri spomienke, pred koľkými dňami svojho miláčika česal - napriek tomu, že vy by ste dali ruku do ohňa za to, že to bolo tesne predtým, než vyrazil na prechádzku :-). Kólie ako ovčiarske plemeno, pochádzajúce z nevľúdneho Škótska museli mať veľmi odolnú, dlhú, na dotyk tvrdú srsť s hustou vodeodolnou podsadou. Táto srsť ich chránila pred častými dažďami, vetrami a špinou škótskych lúk. Aj keď rokmi sa šľachtením u kólii dosiahla oveľa bohatšia srsť a podsada, tieto jej vlastnosti boli do veľkej miery zachované.

 

Čistenie srsti u kólie

Kólia dlhosrstá - Kólie sú vášnivý botanici a často so sebou nosia "príručný herbár".

Veľkou výhodou je samočistiaca srsť kólie. Funguje tak, že ak sa kólia zašpiní /napr. zablatí/, vlhká srsť sa jemne zvlní. Po vyschnutí sa opäť narovná a špina jednoducho „odstrelí“ preč. Samozrejme, ak je vaša kólia držaná v byte, nie je vždy možné nechať ju obschnúť. Preto navyknite svoju kóliu od malička na hygienickú manipuláciu – t.j. utieranie labiek alebo ich umytie v sprche. Obyčajná voda srsti kólie nijak neškodí. Čo sa týka kúpania kólie, je vhodne ho obmedziť na čo najväčšie intervaly. Úplne stačí kóliu vykúpať raz ročne. Toto kúpanie nie je nutné, ale je vcelku prospešné raz za rok srsť a kožu psa zbaviť prebytočnej mastnoty a špiny. Majitelia výstavných psov často kúpu celého psa aj pred výstavou, za použitia kvalitnej výstavnej kozmetiky, ktorá srsť veľmi nevysuší a nezmení jej štruktúru. Ak psík nie je extrémne ufúľaný, postačí  pred výstavou okúpať len biele časti /t.j. golier, náprsenku, podvozok a labky/. Neodporúča sa používať na psa humánnu kozmetiku, pretože srsť psa má iné pH a kozmetika pre ľudí ju môže príliš vysušiť. V prípade nevyhnutnosti je možné použiť jemný detský šampón. Investícia do kvalitného koncentrovaného psieho šampónu nie je vysoká položka. Šampón sa bude hodiť i na očistenie lokálnych nečistôt, napríklad ak sa vám psík v čomsi vyváľa :-) Užitočným náhradným pomocníkom je suchý šampón pre psy, pripadne detský púder. Poslúži na rýchle očistenie zašpinenej srsti.

 

Zvykanie psíka na česanie

Kólia dlhosrstá - Šteniatko sa musí naučiť, že česanie nie je nepriateľ :)

Naše šteniatko kólie zvykáme na česanie odmalička. Sprvoti je dôležité, aby si psík zvykol na krátke prečesanie, a preto pokojné správanie odmeníme slovnou, prípadne inou pochvalou. Stačí ak šteniatko vydrží pár sekúnd. Postupne dobu česania predlžujeme. Učíme psíka, aby nehrýzol hrebeň (ideálne je presmerovať jeho pozornosť pri česaní na žuvanie pamlskov či hračky) a aby sa pri česaní nehýbal. Nikdy neukončujeme česanie „na žiadosť psíka“. Ak máte pocit, že psík už nevie obsedieť,  prečešte ho ešte pár sekúnd a potom VY ukončite česanie. Psík sa tak naučí, že VY určujete dobu česania a on ju musí rešpektovať. Pre väčšinu kólií je však česanie príjemnou záležitosťou.

 

Česanie srsti kólie

Srsť kólie (okrem obdobia pĺznutia) vyžaduje dôkladnejšie prečesanie zhruba 1-2x do mesiaca. Zvýšenú starostlivosť venujeme jedine jemnej srsti za ušami a v slabinách. Podľa potreby ich prečešeme raz za pár dní. Nemali by sme to zanedbať, inak sa nám srsť kólie zažmolkuje a nakoniec nám neostane nič iné, len zauzlené miesta vystrihať... Kóliu nikdy nečešeme "na sucho". Je vhodné srsť jemne navlhčiť vodou /napr. použiť rozprašovač na kvety/ aby sa predišlo jej lámaniu pri česaní. Na trhu existuje veľa hrebeňov a kief na česanie. Pre bežné potreby si majiteľ kólie vystačí s kefou z prírodných diviačích štetínkovovým hrebeňom a kefou s drôtenými štetinami. Kólia nie je pes, ktorý pĺzne celoročne – pĺznutie prichádza nárazovo - raz až dvakrát do roka. Vtedy je potrebné srsť česať častejšie, aby sme odumretú srsť odstránili a mohla rásť nová. Ak v období pĺznutia budeme česať kóliu pravidelne, výmena srsti sa urýchli.

 

 

Zastrihávanie srsti

Kólia dlhosrstá - obyčajné nožnice a efilačné nožnice.

Okrem česania patrí k pravidelnej údržbe nášho miláčika aj zastrihnutie prerastajúcej srsti na uškách a labkách. Nie je to len estetickým a hygienickým prvkom, ale nezanedbateľným dôvodom je aj zdravotné hľadisko (dlhodobo nestrihaná prerastená srsť na labkách môže viesť ku deformácií chodidla). Každá kólia má „individuálny kožuštek“ – čiže genetikou i stravou ovplyvnená dĺžka a bohatosť srsti - ale i rýchlosť jej rastu. Preto u niektorých kólií stačí pristrihávanie raz – dvakrát do roka, pričom u iných je potrebné to robiť častejšie. Ukážeme si postup, ako správne zastrihnúť našej kólii prerastajúcu srsť na uškách a labkách. Budeme potrebovať dva typy nožničiekobyčajné a efilačné. Pre bežné potreby nie sú efilačné nožničky nutné, avšak ich použitím zabránime vzniku tzv. „schodov“, ktoré  by sme mohli strihaním s obyčajnými nožničkami spôsobiť. Avšak ak sa človek troška „pohrá“ a naberie viac praxe, dá sa prirodzený efekt docieliť aj bez ich použitia.

 

Strihanie ušiek kólie

Kólia dlhosrstá - Spokojný, ale tak trošku "šišatý" Rebelko.

Našim figurantom pre ukážku strihania sa stál psík kólie Rebel. Rebel je mladý a slušne vychovaný psí gentleman a tak si strihanie užíva a nechá so sebou bezproblémovo manipulovať. Pri pohľade naňho vidíme, že srsť na jeho uškách je prerastená - „šišatá“. Ušká takmer vôbec nie je vidno. Na ich úpravu budeme potrebovať kefu s drôtenými štetinami a efilačné nožničky. Srsť za uškami poriadne prečešeme, odstránime prípadné žmolky. Uško si zafixujeme v správnej preklopenej polohe a nožničkami postupne odstrihneme všetku pretŕčajúcu srsť. Aby sme docielili prirodzený efekt, môžeme srsť strihať postupne (odstrihnúť časť srsti, opäť prečesať, zastrihnúť ďalšiu srsť atď). Opatrne môžeme zastrihnúť aj pretŕčajúcu srsť z vnútornej ušnice. Dávame však veľký pozor, aby sme psíka neporanili. Ak náš psík ešte nie je úplne pokojný a zvyknutý, radšej srsť v okolí vnútra uška nestriháme. Srsť priamo na klopenej časti ucha sa pre bežnú úpravu nestrihá. Ak však má psík sklon k ťažšiemu uchu (t.j. uško je preklopené viac ako v 1/3) môžeme psíkovi troška uško odľahčiť ostrihaním, alebo vytrímovaním prebytočnej srsti uška. Dávame pozor, aby sme nezastrihli do kože uška. Ak má psík sklon k ľahšiemu uchu, odstránenie prebytočnej srsti na klopenej časti ucha nevykonávame, inak by sa našej kólií mohlo uško postaviť. V závere si výsledok našej práce skontrolujeme chytením ušiek a pritlačením k sebe. Prípadné nedostatky dostrihneme. Efekt ostrihaných ušiek je jasne viditeľný. Z ležérneho frajera sa ako mávnutím zázračného prútika stal švihácky gentleman. Len, prečo sa Rebel tvári po ostrihaní tak smutne ???

 

 

Zastrihávame srsť na predných labkách

Rebel sa na zimu pripravil poriadnymi „papučami“. Avšak v týchto papučiach zo srsti mu nielenže nebude o nič teplejšie, ale bude sa mu na nich oveľa viac lepiť sneh, blato či nečistoty. Nehovoriac o nevzhľadnom výzore. Preto srsť na labkách našej kólie musíme pravidelne zastrihávať. Labku si chytíme do rúk a proti smeru rastu srsti s kefou s drôtenými štetinami vyčešeme. Takto pretŕčajúcu srsť postupne ostriháme s efilačnými nožničkami. Najprv ostriháme nahrubo - potom prečešeme a dostriháme drobné nedostatky. Vytvoríme tak efekt krásnej uzavretej labky v tvare „hríbika“. Dôležité je strihať i srsť medzi vankúšikmi. Tam už použijeme obyčajné nožnice. Po vystrihaní srsti medzi vankúšikmi zastrihneme na krátko aj srsť zhruba 2 cm od od najväčšieho vankúšika smerom k vankúšiku, ktorý sa nachádza na zápästí labky. Zástavku na prednej labke (dlhá srsť na prednej nohe) môžeme tiež jemne do oblúku zarovnať. Takisto k úprave patrí aj zastrihávanie pazúrikov. Pazúriky sa často obrusujú i samé (závisí od povrchu, na ktorom sa náš pes pohybuje). Ak má naša kólia čierne pazúriky a bojíme sa ich strihať (keďže nevidno kde končí ružové nechtové lôžko) aby sme nezastrihli „do živého“, navštívime radšej raz za čas veterinára. Nezabudneme ani na vlčí pazúrik, ktorý sa neobrusuje a preto je potrebné ho raz z čas zastrihnúť. Pohľad na krásne upravenú labku je naozaj pastva pre oči :)

 

 

Starostlivosť o zadné labky kólie

Strihanie zadných labiek prebieha úplne rovnako ako pri predných – čiže zastrihnutie prerastajúcej srsti na vrchu labiek, zastrihnutie srsti medzi vankúšikmi a aj dva centimetre za vankúšikmi. Strihaniu zadnej zástavky venujeme špeciálnu pozornosť – srsť dôkladne prečešeme kefou, zarovnáme si ju kovovým hrebeňom a ostriháme obyčajnými nožičkami do pol-oblúka. Nestriháme ju úplne nakrátko, len ju zarovnáme na súmernú pár centimetrovú dĺžku. Labka potom pôsobí veľmi esteticky. Dojem z upravenej labky je naozaj viditeľne lepší.

 

 

Rada na záver...

Kólia dlhosrstá - Grace: "Rebel, milujem Ťa !" Rebel: "Ozvi sa, keď budeš mať 17..."

Možno sa vám bude zdať tento návod zložitý, ale v skutočnosti je to jednoduché. Uvidíte, že s trochou praxe dokážete behom pár minút premeniť svojho "strapáčika" na dokonalého predstaviteľa plemena. Určitou nevýhodou však môže byť zvýšenie pravdepodobnosti, že sa do neho zamiluje väčšina psieho osadenstva vašej a priľahlých ulíc. Samozrejme iba v tom prípade, ak nie ste priaznivcom serenád z nešťastných lások :)

 

 

autor: Jana Brossmannová, Yaless Blue 

foto: Juraj Pivka, www.obsidian.sk