Kólia dlhosrstá - o plemene | Yaless Blue


Kólia dlhosrstá - o plemeneKólia dlhosrstá - elegantné plemeno, ktoré si získa záujem snáď každého milovníka psov. Majitelia tohto nádherného a impozantného dlhosrstého psa isto poznajú ten pocit, keď sa počas prechádzky na ich miláčika zameriava pozornosť nejedného okoloidúceho. Častokrát za týmto záujmom stojí príjemná predošlá skúsenosť s plemenom, preblesk na svetoznámu filmovú kóliu Lassie, alebo jednoducho momentálne očarenie estetikou a charizmou, ktoré z kólií bezpochyby vyžarujú.

Veľa ľudí na kóliách očarí najmä ich nádherná, bohatá srsť a hustá "levia" hriva. Vzápätí si však predstavia, koľko času asi musí trvať každodenná úprava takejto pýchy kólie. Každý majiteľ vám však potvrdí, že táto predstava je len mýtus. V skutočnosti je práve hustá, tvrdá a odolná srsť kólie kľúčom k jej skvelej údržbe. Vďaka štruktúre srsti nie je potrebné kóliu často česať, keďže sa nežmolkuje, nezacucháva, ani nezliepa. Zároveň pri zašpinení sa srsť jemne zvlní a po vyschnutí opäť narovná, čím špina zo psa automaticky opadne. Hovorí sa tomu často aj samočistiaca srsť. Bolo by však nepresné tvrdiť, že kóliu nie je potrebné česať vôbec. Ich dlhá srsť si vyžaduje pravidelné prečesanie podľa potreby zhruba 2x mesačne. Sú však miesta (ako napr. jemná srsť za uškami, či zástavky na nohách), ktorým treba venovať zvýšenú starostlivosť a prečesať ich trochu častejšie, aby nedošlo k zažmolkaveniu tejto jemnej hodvábnej srsti. Kólia nie je plemeno, ktoré pĺzne celoročne. Zvykne pĺznuť 1-2 x do roka. V tomto období, ktoré trvá pár týždňov je potrebné pravidelné česanie, aby sa psík zbavil odumretej srsti a podporil sa rast novej. Pre majiteľa a psíka sa tak česanie môže stať pekným rituálom spoločne stráveného času, keďže väčšina kólií česanie obľubuje.

  

Okrem krásy a aristokracie, ktorá vďaka exteriéru z tohto plemena vyžaruje, je práve povaha tým faktorom, ktorý častokrát tak uchváti človeka, že sa mu kólia stane osudovým plemenom. Ich nesmierne citlivá duša z nich robí dokonalého rodinného spoločníka a parťáka do každej pohody či nepohody. Pre kóliu je táto jej vlastnosť priam životným poslaním. Ako roky šľachtený ovčiarsky pes bola vždy poruke pánovi, aby mu pomáhala s pridelenými úlohami a mimo práce len tak ležala pri jeho nohách a robila mu spoločnosť. Kólia preto miluje byť v prítomnosti svojej rodiny a je úplne jedno, kde je a čo práve robí. A práve táto oddaná povaha je aj kritériom pri jej výbere. Kólia totiž nie je vhodná pre každého človeka. Tento citlivý pes neznesie tvrdé zaobchádzanie, autoritatívny výcvik, ani dlhodobé odlúčenie od svojej rodiny. Je dôležité ju správne socializovať v mladom veku a venovať jej pozornosť, ktorá vám bude tisícnásobne odmenená v podobe verného aktívneho spoločníka.

 


Kólia je temperamentné plemeno, ktoré sa hodí na všetky druhy aktivít. Vo všeobecnosti by som ju ale nedoporučila na vrcholové či služobné výcviky, keďže nie všetky znášajú s tým súvisiace dlhodobé tlaky. Ideálne sú rôzne outdoorové športy ako doghiking, dogtrekking, pasenie, agility, coursing, caniscross, flyball či frisbee... Vďaka inteligencii, rýchlej schopnosti učenia a vnímavosti nájdu kólie uplatnenie aj v dogdancingu, obedience alebo pri výcviku stôp. S obľubou sú vďaka svojej empatickej a jemnej povahe využívané aj ako canisterapeutické psy. Hravo sa však stanú iba obyčajným "gaučovým psíkom", ktorý vám bude rád robiť spoločnosť pri pozeraní telky, varení, starostlivosti o záhradku, hrami s deťmi, alebo jednoducho len ako termovankúš vo vašej posteli :) Kólia bude šťastná za akúkoľvek aktivitu, ktorú jej vymyslíte, presne preto, lebo ste to vymysleli vy :)

 

autor: Jana Brossmannová, Yaless Blue