Kólie dlhosrsté - Slovenský kras | Yaless Blue


Slovenský kras fotogaléria dlhosrstých kólií

• 16.04.2011 - Hrušovská planina:

Výlet s rodinou v okolí dedinky Hrušov, kde sa nachádza aj Hrušovská lesostep - chránené uzemie severne od obce Hrušov, na strmých vápencových stráňach Silickej planiny.

  

• 27.02.2011 - Takmer jarný výlet Jelení vrch (947 m n. m.):

Na konci Hájskej doliny pod Jelením vrchom, pri prameni Hájskeho potoka, sa nachádza v 15.-16. storočí Valachmi osídlená obec Hačava. V obci sa zachovala pôvodná ľudová architektúra a príroda je tam tiež naozaj nádherná a nepoškodená. Okolie tejto dedinky je už dlhé roky našim obľúbeným miestom na výlety. Naším cieľom pre dnešný výlet bol vrchol Jelenieho vrchu. Bolo nádherné slnečné počasie, bez vetra. Planiny ešte sem tam zdobili mapy snehu a v lesoch bolo snehu ešte hojne. Strávili sme tu jeden krásny víkendový deň - opäť bezvetrie a nádherne slnečno.

 

 

• 23.01.2011 - Zádielska tiesňava:

S rodinou sme navštívili toto čarokrásne miesto - krasovú 3 km dlhú dolina pri obci Zádiel. Je miestami len 10 metrov široká a jej vápencové skalné útesy dosahujú výšku vyše 300 m. Vedie tu cestička a vedľa nej krásny potôčik. Je to obľúbené miesto turistov, avšak v zimnom období je ich tu pomenej. Skvele sme sa prešli, pri chate na konci doliny sme si urobili ohník a opiekli dobrotky (bola to celkom fuška v tom snehu založiť oheň). Jaške sa tu veľmi páčilo - ako stále na výlete a veselo behala sem a tam :)

 

 

• 20.11.2010 - Silická planina (12 km):

S kamarátom Jožkom sme sa vybrali na známu Silickú planinu. Už som tam dávno nebola, takže osvieženie spomienok padlo vhod. Navštívili sme Silickú ľadnicu - čo je jaskynná priepasť, ku ktorej vedú prudké schody a má tvar šikmého, hore otvoreného vreca, ktorého ústie je široké 32 m a vysoké 12 m. Priepasť sa vytvorila preborením stropu, čím sa odkryla strmá, až previsnutá skalná stena, ktorej hĺbka je 91 m. V lete na dne priepasti nájdete bežne aj ľad! Jaške sa táto priepasť páčila - stále podliezala zábradlie a snažila sa zistiť čo je dole :) Nezbeda. Ďalej sme pokračovali lesmi až na krásnu planinu, kde sme si opäť opiekli niečo dobré pod zúbok. Celý deň bolo zaujímavé počasie, také planinové - jesenno - tajomné. Aj kúsok hmly - aj kúsok slniečka...A k tejto atmosfére pridával aj fakt, že okrem pachov zvery sme celú cestu nestretli ani živú dušu ;)

 

 

• 14.11.2010 - Výlet na Dolný vrch (21,3 km):

Naša klasická turistiko-objavná zostava: Peťo Suvák s kraťandou Bryšom a jeho bratom Martinom sa tentoraz vybrala spoznávať Slovenský Kras a to pomerne neznámu a málo navštevovanú planinu Dolný vrch. Časť patrí Slovensku a časť je v Maďarsku. Boli sme pozrieť zaniknutú dedinu poľskej komunity v Maďarsku, ktorú dal vysídliť Horthy v r. 1943, pretože si na jej území zriadil poľovnícky revír. Dnes je toto miesto typické svojou neopakovateľnou a tajomnou atmosférou, ktorá dýcha duchom minulosti. Takisto sme navštívili aj hrad Szád-vár, vraj najrozľahlejší hrad v Maďarsku. Výhľady boli veľmi pekné. Počas túry nás zastihla aj tma, ale nevzdali sme sa cieľu navštíviť "Obrovskú priepasť" (hĺbka 100 m). Malo to svoje čaro, pretože bol práve čas pre netopierov, ktoré vylietavali z jej útrob a takmer sa nám obtierali o tváre. Bol to nezabudnuteľný deň.

 

 

• 06.11.2010 - Putovanie nad Zádielom (8 km):

S kamarátom Jožkom sme sa rozhodli prejsť síce troška kratšiu, zato veľmi peknú trasu z dedinky Háj, po okrajoch Zádielskej doliny a po hrebeni až na Turniansky hrad. Výhľady boli na nezaplatenie a foťáky preto nám cvakali jedna radosť. Asi aj preto sme na Turniansky hrad dorazili už po zotmení. To nás však vôbec neodradilo (a ani hlad nám nedovolil) a ešte sme sa rozhodli opekať. Atmosféra nočného hradu ožiareného iba svetlom z ohňa bola úžasná. Jaška nás strážila ako sa na hradnú kóliu patrí. Po naplnení brušiek sme sa vydali po svetle mobilu naspäť do dedinky Háj a cestou sme vďaka Jaške nestretli žiadne diviaky ;)

 

 

• 16.10.2010 - Jesenný výlet na Jelení vrch (947 m n. m., 22.5 km):

S Peťom Suvákom s kraťandou Bryšom a jeho bratom Martinom sme navštívili dedinku Háj - ležiacu na dotyku Košickej kotliny so Slovenským krasom. Od nej smerovalo naše putovanie hore na Jasovskú planinu ku vyvieračke Miglinc - ďalej do sedla Železná brána až na Jelení vrch s nádhernými výhľadmi. Odtiaľ do Hačavského sedla cez rázcestie "Bez vody", na križovatku "Ku skale" až na výhliadku nad Cukrovou homoľou. Odtiaľ už naspäť do Hája, takmer za tmy. Bola to celodenná túra a psiská sa do sýtosti vybehali.

 

 

• 13.02.2010 - Zádielske planiny:

Ideálny deň na návštevu Zádielskych skál. Vyštverali sme sa po náučnom chodníku z dediny Zádiel až hore na skaly a užívali sme si výhľady za bezveterného počasia. Jeden z prvých teplých víkendov tohto roku. Ohník sme si spravili pri ovčinci, ktorý v tomto období ešte zíva prázdnotou. V jari sa sem však opäť nasťahujú ovečky a pastier a všetko to tu ožije. Jaška mala veľkú zábavu behať po planinách a skrývať sa poza kosodrevinu, aby som ju náhodou nemohla odfotiť :) Až po výdatnom obede sa troška zastabilizovala a už mi aj v kľude pózovala :P